„ Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.”

2014-11-11 21:39:05

11 listopada to dla Polaków bardzo ważny dzień w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Pod koniec XVIII wieku nasza ojczyzna utraciła niepodległość. Rosja, Prusy i Austria zawłaszczyły Polskę na ponad 100 lat. Dopiero początek XX stulecia okazał się dla Polaków  szczęśliwszy.
11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

Polska nie byłaby wolna, gdyby nie niezłomna postawa naszych przodków, którzy nie ustawali w walce z zaborcami. Polacy odzyskując  niepodległość udowodnili , że są jednym z najbardziej niestrudzonych i odważnych narodów świata.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski Gimnazjum zorganizował akcję edukacyjną pod hasłem MAM GEN WOLNOŚCI.  W ramach przedsięwzięcia wszystkie klasy otrzymały mini pakiet edukacyjny zawierający materiały związane ze  Świętem Niepodległości, z którymi następnie zapoznały się na godzinach wychowawczych.  Organizatorzy akcji przygotowali także ulotki dla rodziców  i pracowników szkoły, w których przypominali o wywieszeniu
11 listopada flagi narodowej. Rozdawali je uczniowie z klasy III gimnazjum – Kamil Kowalski   i Gerard Wocial. Chłopcy wyglądali w tym dniu inaczej niż zwykle. Kamil wystąpił w mundurze ułańskim z 1939 roku, a Gerard ubrany był w mundur harcerski. Stroje te nie były przypadkowe, gdyż Kamil należy do Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego  w Mińsku Mazowieckim, a Gerard od kilku lat jest harcerzem ZHR. Nasi mundurowi, jak prawdziwi gawędziarze, opowiadali koleżankom i kolegom o swoich pasjach.

Ponadto w ramach akcji MAM GEN WOLNOŚCI uczniowie, pod czujnym okiem nauczycieli, przygotowali gazetkę tematyczną, a także zorganizowali MUZYCZNE PRZERWY, podczas których na korytarzach rozbrzmiewały współczesne piosenki patriotyczne. A wszystko po to, aby znajomością historii budować miłość do ojczyzny.

Małgorzata Komorowska

Darmowe strony www dla każdego