25 lat Konwencji o Prawach Dziecka

2014-11-23 21:35:24

20 listopada 2014 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu  minęło 25 lat od uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, której głównym inicjatorem była Polska.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich, w odpowiedzi na list pana Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka, zorganizował otwartą lekcję wiedzy o społeczeństwie – Znam swoje prawa i szanuję prawa innych. Jej celem było poinformowanie uczniów o tym, czym są prawa dziecka, jak rozumieć artykuły Konwencji o Prawach Dziecka, co zrobić w sytuacji, kiedy prawa dziecka są łamane. Ponadto  organizatorzy akcji przybliżyli  koleżankom i kolegom sytuację ich rówieśników w różnych częściach świata oraz propagowali ideę tolerancji międzynarodowej  i kulturowej.

W zajęciach uczestniczyły klasy  IV – VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum.  Z okazji nowego święta uczniowie otrzymali od SU plakaty informujące o najważniejszych prawach dziecka.

Opiekunowie SU Małgorzata Komorowska i Dorota Krzyśpiak